Specjalistyczna Poradnia Stomatologiczna

Stomatologia dziecięca

Ciesz się pięknym uśmiechem
13a

Leczenie dzieci - stomatologia wieku rozwojowego

Pedodoncja, czyli stomatologia wieku rozwojowego zajmuje się problemami dentystycznymi najmłodszych. Już od pierwszych dni, kiedy zęby się wyrzną, narażone są na procesy próchnicowe.

Rodzice rozpoznają je sami, gdyż na zębach ich pociech pojawiają się ciemne przebarwienia i ubytki próchnicowe potocznie zwane „dziurami”. Często bywa jednak, że dzieci skarżą się na dolegliwości bólowe i to jest powodem wizyty u lekarza dentysty. Leczenie dzieci wymaga od lekarza, higienistki i asystentki profesjonalizmu i wyczucia, aby wizyta odbyła się bez strachu i bólu, a cel leczenia został osiągnięty.

W naszej poradni przywiązujemy bardzo dożo uwagi do tego, aby najmłodsi pacjenci nie byli narażeni na ból, nie bali się gabinetu i urządzeń w nim zainstalowanych.

Pierwsza wizyta to przeważnie wizyta adaptacyjna, w czasie, której dziecko zapoznaje się z wyposażeniem gabinetu oraz zabiegami, jakie tam się wykonuje. Samo leczenie odbywa się z reguły w znieczuleniu, po sympatycznej rozmowie, w której młody pacjent dowiaduje się o sposobie i celu zabiegu.

Głównie z myślą o najmłodszych wyposażyliśmy poradnię w znieczulenie bezigłowe INJEX czy znieczulenie komputerowe Quicksleeper s4, przed każdym rodzajem znieczulenia stosuje się żel znieczulający Lignox.

Dzięki temu czuje się swobodnie i łatwiej znosi niedogodności leczenia. Po udanym zabiegu dziecko otrzymuje nagrodę, a rodzice instruktaż higieny jamy ustnej ich pociech.

Szczególnie polecamy:
  • Kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych Twinky Star, są trwałe i uwalniają fluor
  • Fluoryzację i lakowanie zębów stałych w celu zabezpieczenia przed rozwojem próchnicy.

Uwaga! Nowość!

ICON - nowoczesny preparat do stosowania na demineralizację szkliwa ( białe plamy ). Preparat umożliwia zatrzymanie i odwrócenie początkowego procesu próchnicowego. Leczenie odbywa się całkowicie bezboleśnie, polega na nakładaniu kilku warstw preparatu.

ICON - przed i po:

Ważne informacje dodatkowe dla rodziców:

Zęby mleczne należy leczyć, ale nie należy ich leczyć za wszelką cenę.

  • Zęby mleczne są potrzebne do prawidłowego żucia, rozwoju szczęk, utrzymują miejsce dla zębów stałych i zapobiegają powstawaniu wad zgryzu
  • Zęby mleczne nie nadające się do leczenia należy bezwzględnie usunąć (mogą stać się źródłem zakażenia w obrębie narządów wewnętrznych) oraz rozpocząć leczenie ortodontyczne

Dziecko jest pacjentem szczególnym, wymaga odpowiedniego podejścia i postępowania, a lekarz poświęca dziecku z reguły więcej czasu niż osobie dorosłej.

Skuteczne leczenie dzieci wiąże się z porównywalnym lub nawet wyższym kosztem niż u osoby dorosłej.

Bardzo często rodzice nieświadomie wywołują strach u dziecka. Rodzice denerwują się przed wizytą tak jakby oni sami mieli mieć leczone zęby, dziecko to wyczuwa i samo zaczyna się bać.

Nie należy też używać sformułowań, że „nie będzie bolało” czy „nie bój się”. Należy zachować spokój i stanowczość wobec dziecka. Wbrew pozorom dzieci są bardzo sprytne i z łatwością wykorzystują słabości rodziców.